Sri Lanka Motor Cross | Road Races | Auto Racing and More ++ - Kaputa Motor Racing

 

FOX HILL SUPER CROSS 2006....

 

HERO OF THE EVENT

 
Event No. 1 Forces Event - Ford Laser / Mazda Upto 1500 cc
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
95 Maj. Duminda Jayasinghe Mazda 323 1500 1
9 Maj. Mahesh Parakkrama Ford Laser 1500 2
62 Capt. Mahinda Ratnayake Mazda 323 1500 3
         
Event No. 2 Forces Truck & Jeep Diesel Upto 3000 cc
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
14 Lt.Col. Wasantha Madola Land Cruiser 2900 1
30 Maj. Duminda Jayasisnghe Land Cruiser 2900 2
43 Lt. M M Chandana Land Cruiser 2800 3
         
Event No. 3 Motor Cycles upto 55 cc PW & QR under 10 years
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
70 Buddhika Kasun Silva Loncin PY 50 1
8 Thilina Maduwantha Perera Yamaha PW 50 2
84 M G Shanilka Lakmal Yamaha PW 49 3
         
Event No. 4 Mini Saloon 1000 cc
U S MOTOR SPARES TROPHY
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
32 K Parameswaram Mini Minor 1000 1
27 Hafeez Cader Austin Mini 1000 2
48 Sasitha Gunawardena Mini 1000 3
         
Event No. 5 Group SL-N Ford Laser / Mazda 1300 cc
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
54 Upulwan Serasinghe Mazda 323 1300 1
100 U C Perera Ford Laser 1300 2
15 Lalin Kirinde Ford Laser 1300 3
         
Event No 6 Group MX - Motor Cycles upto 85 cc (under 13 years)
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
1 Joshua Hans Karpinski Honda CR 80 1
38 Manchanayake Imaal Umayanga Honda CR 80 2
57 Hashan Chamika KTM 50 3
         
Event No. 7 Group SL-N - Ford Laser / Mazda upto 1500 cc (Race 1)
NGK SPARK PLUGS TROPHY Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
2 Sajaad Zuhair Ford Laser 1500 1
25 Nishan Wasalathantri Ford Laser 1490 2
45 Upulwan Serasinghe Ford Laser 1500 3
17 Randeer Rodrigo Ford Laser 1500 4
94 Anil Senewiratne Ford Laser 1500 5
95 Duminda Jayasinghe Mazda 323 1500 6
         
Event No. 8 Group MX - Motor Cycles upto 85 cc ( Under 16 years) ( Race 1 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
19 Ishan Dasanayake Yamaha YZ 80 1
37 Yohan Rajith Silva Yamaha YZ 85 2
3 Ken Wedisinghe Kawasaki KX 85 3
4 Rumisha Buultjens Yamaha YZ 79 4
23 Shehan Adikari Kawasaki KX 80 5
1 Joshua Hans Karpinski Honda CR 80 6
         
Event No. 9 Group SL-A - Cars upto 1050 cc
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
65 Hafiz Cader Austin Mini Cooper 1040 1
22 Tariq Hassen Maruti Zen 993 2
58 Samantha Gunawardana Mini 1050 3
         
Event No. 10 Group P - Street Trail upto 125 cc (2T) & upto 250 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
75 B A S Buddhika Sandaruwan Yamaha WR 250F 1
91 Dinesh Anuruddha Yamaha WR 250 2
68 Manjula Kumara Suzuki TSR 125 3
         
Event No. 11 Group SL-N Cars 10-12 Kg/Hp
Com.No Name Make of Vehicle Kg/Hp Place
46 Raja Peiris Honda EG 3 10.2 1
6 Pasindu Peiris Ford Laser 11.2 2
10 Nimal Gunawardena Honda Civic 10.2 3
         
Event No. 12 Group SL-H Cars Upto 1600 c.c. ( Race 1 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
33 Dinesh Jayawardena DHL Special 1600 1
55 Abeeth Dangalle Honda SIR 1600 2
37 Dinesh Senanayake Honda Civic 1600 3
71 Randeer Rodrigo Honda CRX 1500 4
         
Event No. 13 Group MX Motor Cycles upto 125 cc (2T) & Upto 250 cc (4T) ( Race 1 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
32 D M D Gayan Sandaruwan Honda CRF 250 1
30 Pasindu Peiris Honda CRF 250 2
31 Avin Rehan Buultjens Honda CRF 249 3
15 Ananda Wedisinghe Honda CRF 250 4
25 Kevin Buultjens Honda CRF 250 5
11 Udesh Wedisinghe Yamaha YZF 250 6
         
Event No. 14 Group SL - GT Cars upto 3500 cc ( Race 1 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
68 Aravinda Premadasa Mitsubishi Evo VII 2000 1
20 Reyaz Farook Mitsubishi Evo VII 2000 2
19 Janaka Dias Subaru WRX 2000 3
88 Dinesh Deheragoda Mitsubishi Evo IX 2000 4
42 Sajitha Wedisinghe Mitsubishi Lancer 2000 5
78 Shantha Suraweera Subaru Impreza 2000 6
         
Event No. 15 Group FMSSL - Racing Bikes 100 cc upto 125 cc (2T) & 175 cc Upto 250 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
32 D M D Gayan Sandaruwan Honda CRF 250 1
30 Pasindu Peiris Honda CRF 250 2
31 Avin Rehan Buultjens Honda CRF 249 3
         
Event No. 16 Group SL-N - Ford Laser / Mazda upto 1500 cc ( Race 2 )
NGK SPARK PLUGS TROPHY Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
2 Sajaad Zuhair Ford Laser 1500 1
45 Upulwan Serasinghe Ford Laser 1500 2
25 Nishan Wasalathantri Ford Laser 1490 3
94 Anil Senewiratne Ford Laser 1500 4
52 W A G Rangana Ford Laser 1500 5
95 Duminda Jayasinghe Mazda 323 1500 6
         
Event No. 17 Group Truck & Jeep Diesel upto 3000 cc Non Turbo
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
36 H A Upul Perera Toyota Hilux 3000 1
56 Annesley Perera Mitsubishi Pajero 2500 2
43 M M Chandana Toyota Land Cruiser 2800 3
         
Event No. 18 Group FMSSL - Standard Bikes 100 cc upto 125 cc (2T) & 175 cc Upto 250 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
75 B A S Buddhika Sandaruwan Yamaha WR 250F 1
91 Dinesh Anuruddha Yamaha WR 250 2
68 Manjula Kumara Suzuki TSR 125 3
         
Event No. 19 Group SL-N - Cars Upto 8 - 10 Kg/Hp
Com.No Name Make of Vehicle KG/HP Place
86 Shantha Suraweera Subaru Legacy 10.2 1
21 Sajad Zuhair Honda Civic 10.5 2
7 Rizvi Farouk Peugeot 205 8.1 3
         
Event No. 20 Group MX Motor Cycles upto 250 cc (2T) & Upto 450 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
31 Avin Rehan Buultjens Honda CRF 250 1
14 Nalin Perera Suzuki R M Z 250 2
15 Ananda Wedisinghe Honda CRF 250 3
         
Event No. 21 Group SL-A - Cars Upto 1400 cc
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
79 Rohan Dhammapala Honda City 1278 1
8 Rameez Mahamoor Suzuki Cultus 1390 2
24 Zakie Ismail Honda Civic 1343 3
         
Event No. 22 Group P - Upto 250 cc (2T) & Upto 450 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
49 Ranjith Samarawera Honda CRM 250 1
50 Akila Batepola Susuki R M X 250 2
91 Dinesh Anuruddha Yamaha WR 250 3
         
Event No. 23 Group T & J - Truck & Jeep Open
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
50 Dinesh Senanayake Toyota Rav 4 2000 1
63 Ravi Mayadunne Toyota Land Cruiser 2500 2
72 Gamini Nelson Mitsubishi Evo 3500 3
         
Event No. 24 SL-A Cars Upto 1600 c.c. ( Race 1 )
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
12 Rizvi Farouk Honda V-Tec 1600 1
99 Dilan Seneviratne Honda Civic 1500 2
26 Tharindu Lokuge Honda V-Tec 1600 3
51 Nigel Perera Honda Civic Type R 1600 4
35 Mansur Hassen Ford Laser 1600 5
8 Rameez Mahamoor Suzuki Cultus 1390 6
         
Event No. 25 Group FMSSL - Standard Bikes 175 cc upto 250 cc (2T) & 290 cc Upto 450 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
49 Ranjith Samarawera Honda CRM 250 1
50 Akila Batepola Susuki R M X 250 2
66 Rohana Jayarathna Yamaha WR 250 3
         
Event No. 26 Group SL-H Cars Upto 1600 c.c. ( Race 2 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
33 Dinesh Jayawardena DHL Special 1600 1
55 Abeeth Dangalle Honda SIR 1600 2
37 Dinesh Senanayake Honda Civic 1600 3
71 Randeer Rodrigo Honda CRX 1500 4
         
Event No. 27 Group MX - Motor Cycles upto 85 cc ( Under 16 years ) ( Race 2 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle C.C. Place
19 Ishan Dasanayake Yamaha YZ 80 1
37 Yohan Rajith Silva Yamaha YZ 85 2
3 Ken Wedisinghe Kawasaki KX 85 3
23 Shehan Adikari Kawasaki KX 80 4
4 Rumisha Buultjens Yamaha YZ 79 5
43 Thilina Maduwantha Perera Kawasaki KX 80 6
         
Event No. 28 SL-A Cars Upto 1600 c.c. ( Race 2 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
99 Dilan Seneviratne Honda Civic 1500 1
26 Tharindu Lokuge Honda V-Tec 1600 2
3 Ishraq Wahab Honda Civic 1500 3
51 Nigel Perera Honda Civic Type R 1600 4
79 Rohan Dhanapala Honda City 1278 5
87 Prasanna Peiris Honda Civic 1342 6
         
Event No. 29 Group MX Motor Cycles upto 125 cc (2T) & Upto 250 cc (4T) ( Race 2 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
32 D M D Gayan Sandaruwan Honda CRF 250 1
15 Ananda Wedisinghe Honda CRF 250 2
14 Nalin Perera Suzuki R M Z 250 3
31 Avin Rehan Buultjens Honda CRF 249 4
25 Kevin Buultjens Honda CRF 250 5
2 Tuan Ossen Yamaha YZ 125 6
         
Event No. 30 Group SL - GT Cars upto 3500 cc ( Race 2 )
Championship Event
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
88 Dinesh Deheragoda Mitsubishi Evo IX 2000 1
68 Aravinda Premadasa Mitsubishi Evo VII 2000 2
20 Reyaz Farook Mitsubishi Evo VII 2000 3
19 Janaka Dias Subaru WRX 2000 4
84 Mahinda Premaratne Mitsubishi Evo VI 2000 5
89 J K N Jayasundara Mitsubishi Evo IV 2000 6
         
Event No. 31 Motor Cycles Open Event Upto 250 (2T) & Upto 450 cc (4T)
Com.No Name Make of Vehicle CC Place
32 D M D Gayan Sandaruwan Honda CRF 250 1
30 Pasindu Peiris Honda CRF 250 2
31 Avin Rehan Buultjens Honda CRF 249 3

 


 



 

 

 

 

 
 

 

     

BACK

2006-2007